2011. május 29., vasárnap
New York-i kisfilmjeim
A Central Parkban táncolnak - számomra katartikus élmény, az összhang hihetetlen pillanatai.
Érkezés első nap a Time Square-re, szintén nagy pillanat.
Ismét egy kis aluljárói zenekar, nyilván kőkemény profizmus itt is.
Brooklyni házak, a Sunset Park felé menet, a jégkrémes autó háttércsilingelésével.
2011. május 28., szombat
feltöltődve
2011. május 25., szerda
a szomszéd kutyája
Első alkalommal beszálltunk a liftbe ő, a gazdája és én. Ekkor egy elképesztő köhögő, hörgő hangot kezdett el kiadni ütemesen. Nagyon megijedtem, nem tudtam hová tenni ezt a hangot, a gazdája azonban jól láthatóan már megszokta, rám nézett és legyintett: öreg. Rossz a szíve és amikor valami izgalmas történik vele, például még valaki belép a liftbe, akkor felgyorsul a szívverése és akadozva veszi a levegőt. Kiszálltam a liftből és el is felejtettem az egészet.
2011. május 23., hétfő
ingergazdag kikapcsolódás
Szóval most meg ott szálltunk meg és nem igazán jutok szóhoz, mert azoknak a szavaknak, hogy vendégszeretet, barátságos környezet meg ilyenek, nincs jelentőségük, pontosabban elegendő súlyuk ebben az esetben, ezt az egészet csak úgy lehet átélni és megérteni, ha lemegy az ember és kipróbálja. Úgy vélem mindenkinek van egy titkos listája, ahol járt a világban és rábukkant valami gyöngyszemre, és hát nekem ez a hely is felkerült arra a listára, ahol pusztán maximum még 3-4 helyszín szerepel, ahová - amikor éppen a legjobbat akarom magamnak - akkor oda mindenképpen visszamegyek.
2011. május 19., csütörtök
nehézségek
2011. május 18., szerda
NewYork201105
NewYork201105, a set on Flickr.
"It seems to me that I will always be happy in the place where I am not."
— Paul Auster
12 óra alvás
Az irtózatos félelmek az itthoni nyomasztó eseményektől és gondoktól is mára eltörpültek és félig-meddig megoldásra találtak, jelenleg főleg elméletben, de hamarosan talán gyakorlatban is.
Hamarosan feldolgozom a New York-i fotókat, válogatást készítek belőle és szép, ezüsttálcán kínálom az érdeklődő közönség felé.
2011. május 17., kedd
időzónaváltás-szindróma
Mindezt immár 32 óra nem alvás után írom. Ilyen rövid éjszakám még nem volt, valahogy mindkét utazás során a nappal lett túl hosszú, bár én most olyan szellemi állapotban vagyok, hogy nem tudok gondolkodni ilyen kérdéseken (és másmilyeneken sem).
2011. május 16., hétfő
fény és köd - utolsó nap New Yorkban
Szóval volt vásárlás élmény és olasz-kínai negyed megtekintése, hihetetlen menő divattervezők, hihetetlen menő boltjai, éttermek, food festival és esti melegbár látogatás - ami egyébként később derült ki, mindenesetre ennyi transzvesztitát még nem láttam egy helyiségben egyszerre. Amúgy szórakoztató és jó élmény volt.
Tegnap, vasárnap pedig voltunk egy igazi brunchon, ami a vasárnapi reggeli-ebéd összevonás, mi az egyik legjobb helyre mentünk Isabella's a neve és nem úsztam meg a buggyantott tojást, egyszerre kettőt is kaptam, úgyhogy felülemelkedve az ősi undoron a sznobizmus győzött ismét és megettem, folyamatosan tudatosítva magamban, hogy EZ JÓ.
Utána még egy séta Central Parkban, egyébként előtte én még nézelődtem sokat a ködös-esőssé váló New Yorkban, eddig viszont extrém szerencsésen alakult az időjárás.
Most pedig indulunk mindjárt a reptérre és felszállunk hazafelé.
2011. május 14., szombat
40
Tegnap, nem tudom azért-e mert péntek 13 volt, végérvényesen eldőlt, hogy itt már nem tudom használni a fényképezőgépem, tovább, amit kinéztem egészen más kondíciókkal lehet megvenni, mint gondoltam és más kinézetben. Ezért aztán a várost szabad szemmel és - ki tudja mióta először nézek így várost - nem a fényképezőgép szemével néztem.
Jártam egy olyan boltban, ahol szórakozásból vettem is néhány, valószínüleg majd jól használható ruhadarabot, majd elmentem találkozni ismét a családdal. Egy elég jó francia vendéglőben voltunk, az ételem tökéletes volt, hát azért nem is számítottam nagyon másra, elvégre itt vagyok a világ legmenőbb városában, nyilván nem egy szerencsétlenkedő francia szakácsot tartanak.
Az ebéd után volt szerencsém Queens-t is nagy vonalakban, tisztes távolból az autó ablakából megnézni, valamint a kertvárosi részt, ahol laknak a rokonok. Nagyon jó volt a délután, örültem, hogy velük lehettem.
A nap ezzel még nem ért véget, este belevágtunk: eleinte csak vonszolva magunkat, de elindultunk a Wall Street irányába dolgozó ismerős munkahelye felé, a New York-i subway folyamatos próbák elé állított bennünket különböző "late night" típusú járatmódosításokkal, aztán, hogy mit értünk late nighton, szerintem szubjektív, de a lényeg, hogy nem jött az a vonal, amit mi akartunk szóval igen későn kavarodtunk a helyszínre. Ezután pedig a New Yorki éjszakában két kis klubot is sikerült megnéznünk a Nublu-t és a Key Bart, nekem mindkettő nagyon tetszett és ha nem lettünk volna halálosan fáradtak, akár még maradtunk is volna hosszan, hiába: sajnos az ember energiája véges, hogy ilyen végső tanulságokkal okítsak mindenkit. Viszont a lichies martini nagyon finom dolog, de annál alattomosabb.
Manhattantől Brooklynig
New Yorkban már így 7 napnyi tartózkodás után is kialakul egy különleges érzés. Egyrészt, az ember mintha egy nagy mozgó panoptikumban mászkálna, ahol ráköszönnek, megszólítják, mindenki olyan intenzív és, ha ez találkozik a "hullámhosszával" - nálam úgy tűnik találkozott - akkor mérhetetlenül izgalmas pillanatokat él át. Az intenzív pozitív érzésnek azonban megvan a negatív oldala is és aki fent van az időnként le is kerül és New Yorkot is kicsit így látom - persze nevetséges, hogy egyáltalán bármilyen véleményt is merek megfogalmazni úgy, hogy nem is élek itt. Érzem a poklot is benne és érzem a mennyországot is benne azt, hogy mindenki menetel, de egy pillanat alatt eltaposhatnak, ha nem figyelsz és rendkívül fontos az érvényesülés és gyakorlatilag nem is szabad belegondolni, hogy éppen egy drótkötélen táncolsz, mert ha lenézel...
Szóval az elmúlt napokban sokat mászkáltunk, a kötelező városnézési köröket szinte leróttuk, voltunk ugye a Downtownban, Chelseaben, voltunk a Guggenheim múzeumban, ezek mind nagyon jó helyek, minden egyes szeglete tartogat számomra érdekességeket. 2 napja pedig elmentünk Brooklynba, amellyel szintén különleges a viszonyom, már a Brooklyn hídon áthaladva éreztem, hogy itt most valami különleges helyre érkezem, nem is a máshol vagyok érzés, a valahol vagyok érzés, nyilván az irodalmi élményeim is hatnak rám, Paul Austerrel egy városrészben... Tegnapelőtt pedig el is zarándokoltunk abba az utcába, ahol - tudomásom szerint - lakik, és elmentünk a Sunset Parkba is, ami a legutóbbi könyvének a címe. Hát igen, nekem New York részben Paul Auster. De New York a családom egy részét is jelenti, velük is volt alkalmam találkozni, holnap ismét. És számomra megható és csodálatos volt, hogy együtt töltöttem egy délutánt az egyikükkel és együtt jártuk New York utcáit és hallgattam őt és elmentünk a New York City Museumba. Utána végtelen gyaloglással visszatértem a Central Park mentén.
Egyébként van egy törzshelyem is már, a Morning Star, a kávézós bácsi tudja a nevem, tudja mit kérek és, hogyan, ma szívinfarktusos állapotig töltötte újra és újra a kávéscsészémet, "you need it, I know" és kérdezget mindig mi van velem, hol voltam, hová megyek, mit fogok aznap csinálni.
És tegnap este pedig egészen különleges dolog történt, eljutottam egy igazi Wall Streeti menő étterembe a Ciprianiba, ahol a kulisszák mögé is betekinthettem, erről hamarosan részletesen.
2011. május 10., kedd
Tom Otterness - Public Art
A "The Real World" Tom társadalmi allegóriája, amely magában foglalja a játékot, a hatalmat, a pénzt, a gazdagságot, kedves, szerethető karakterekkel ábrázolva. A kis szobrok különböző társadalni rétegek egy-egy figurái: munkások, átlagemberek és a felső tízezer alakjai. Akár megtéveszthető is lehet a belőlük áradó játékosság, mégis áthatja az erőszak és a konfliktus őket, egymással viszonyban, interakcióban vannak. Olyan az egész, mint egy kis film, ami a lábunk előtt zajlik és pont az apró méretekkel vonz be bennünket, egy olyan világ, amihez le kell hajolnunk, oda kell figyelnünk, észre kell vennünk és nem a szobrok esetében megszokott grandiózus méretek vetetik észre, hanem éppen az, hogy mindez a lábunk előtt zajlik.